środa, 27 lipca 2011

Hovregement

Ubrani na żółto żołnierze pochodzą z regimentu gwardzistów Gustawa Adolfa zwanego Hovregement. Choć czytając Brzezińskiego trafiłem na fragment, w którym nadmienia, że gwardziści Gustawa Adolfa otrzymali we Frankfurcie nad Menem 26 stycznia 1632 roku szare kurtki i szare kapelusze. Ale chodzi pewnie jedynie o kompanię bezpośrednio strzegącą króla, bo wymienianych jest 72 muszkieterów ubranych wtedy na szaro ...

3 komentarze:

Kadrinazi pisze...

Przydział szarych ciuchów ze stycznia 1632 roku to faktycznie tylko kompania drabantów, która co prawda tworzyła wraz z 'Żółtym' regimentem brygadę, ale w skład regimentu nie wchodziła i dostawała z reguły najlepsze stroje.
Hovregementet miał za to przydział nowych strojów w Norymberdze 27 października 1632 roku, nie wiadomo jednak jakiego były koloru i czy dotarły do regimentu przed pamiętną bitwą. Jednak cesarscy oficerowie tak pod Breitenfeld jak i pod Lutzen opisywali regiment w żółtych kasakach, a Hoppe wspomina o takowych strojach w czasie wojny o ujście Wisły - w 1627 i prawdopodobnie także w 1629 roku.

МаксимС pisze...

Hi! Excellent shape. Great color. And whose is the figure who is the manufacturer?

Pryzmek pisze...

Они иэ Revell’a.