sobota, 4 czerwca 2011

Janczarzy Sobieskiego

Dziś panoszyłem się po mojej XVII wiecznej półce i zagarnąłem ten oddział, żeby trochę go odświeżyć.. To czasy, kiedy nie paćkałem washem, no i w dodatku nie lakierowani. A trafiło na nich po przeglądaniu "Żołnierza Polskiego XVIIIw." Gembarzewskiego, gdzie janczarzy w armiach RON występują w godziwej ilości. Tych malowałem wg Ryszarda Brzezińskiego. Na innego natknąłem się w publikacji o Odsieczy Wiedeńskiej z 1983 - rysował Z. Kasprzak(?). Pewnie w czasie pracy przemaluję kilku na drugą wersję. Nigdzie więcej na nich nie trafiłem (może niezastąpiony Kadrinazi coś poradzi :) ...

10 komentarzy:

Kadrinazi pisze...

A co dokładnie jest potrzebne? Bo już na pierwszy rzut oka uzbrojenie wydaje się nietender ;)

Pryzmek pisze...

Uzbroili ich nasi bracia Ukraińcy z Orion'a :) Choć jeśli byli fanaberią przyboczną hetmanów, to może i ktoś nauczył ich walczyć pikami :) Chodzi o ciuchy, czy masz w swoich zbiorach coś o ich wyglądzie?

Kadrinazi pisze...

Biorąc pod uwagę, że chorągwie janczarskie były relatywnie małe, nie sądzę by używano tam pik, zwłaszcza że janczarzy byli moderowani na sposób hajducki, a tam pik przecież nie używano. Poszukam czegoś na temat ich wyglądu, jeżeli znajdę to dam Ci znać.

Pryzmek pisze...

Dzięki - coś widzę, że trza będzie ciachać piki i coś innego im w łapska włożyć...

Fromhold pisze...

Łuki też niestety odpadają.
Pozdrawiam A.

Pryzmek pisze...

Kurde - nie da się jakiejś, nawet z lekka naciąganej historii na uzasadnienie łuków wymyślić?!!! Inaczej zostanie mi wyrzucić ich do armii tureckiej. A pikinierom dam w łapska muszkiety - powinni w miarę wyglądać ...
Super grenadierzy gwardyjscy !!!!

rrober pisze...

Tak, tak - do armii tureckiej marsz ! :)
Chociaż tam piki (włócznie) też nie były standardowym uzbrojeniem janczarów - ale przy szturmach i w obronie nie można ich całkiem wykluczyć - w końcu azab miewał długie włócznie.

Fromhold pisze...

Dzięki ;-) Jest kilka wizerunków źródłowych z polskimi 'janczarami'. Z tego co widzę niestety nie ma tam takich z łukami.

Kadrinazi pisze...

Coś w temacie:
http://kadrinazi.blogspot.com/2011/06/janczarzy-krola-jana.html


Pozdrawiam!

Kadrinazi pisze...

Zły link ;) wrzucam poprawiony - z opisem uzbrojenia, sztandarów i barwy :)
http://kadrinazi.blogspot.com/2011/06/janczarzy-krola-jana_15.html

Pozdrawiam!