poniedziałek, 17 stycznia 2011

Waldemar II

Po zdobyciu Rugii i wyeliminowaniu floty Słowian Połabskich Duńczycy stali się hegemonami na Bałtyku. Król Waldemar II w 1208 roku podporządkował sobie Pomorze Szczecińskie, a 1210 Gdańskie. Jednak pod jego nosem kiełkowała konkurencja: Lubeka, Rostok i Strzałów prowadziły nowoczesny handel bogacąc się coraz bardziej. Kupcy z tych miast założyli punkty handlowe na wschodnich brzegach Bałtyku, które z czasem stały się kolonią niemiecką z własnym biskupem oraz zakonem rycerskim. Zakonnicy popadli w poważny konflikt z biskupem i ten zwrócił się do Waldemara II oddając mu podbite ziemie. I tak w 1219 roku Duńczycy ruszyli na swoją wyprawę krzyżową. Po wylądowaniu na ruinach miasta Kalewanlinna założyli twierdzę Rewal. Estończycy nazywali ją Tanikan-linnen (Gród Duńczków - dziś Tallin). Tam też powstała legenda o narodowej fladze Danii, która jakoby spadłą z nieba na żołnierzy Waldemara. Niestety kosztowna wojna w bagnistych lasach przerosła możliwości Duńczyków i wycofali się z Estonii w 1223 roku.

3 komentarze:

rrober pisze...

A znasz ten adres:
http://www.krigsspil.dk/download/download_9.html
Jest tu sporo chorągwi duńskich, szwedzkich, krzyżackich etc. do interesującego cię okresu.
Wracając do krzyży z tarczą herbową i złotym ornamentem to spotkałem je tylko na tarczy wielkiego mistrza oraz na chorągwiach wielkiego mistrza - większej i mniejszej.

Pryzmek pisze...

Niestety zgadza się. Przeszukuję intensywnie wszystko co mam o Krzyżakach i faktycznie nigdzie indziej nie ma krzyży "złamanych" żółtym poza Wielkim Mistrzem. Przyjdzie mi chyba zamalować wszystko na czarno... A tak fajnie wyglądają :(
A flagi bomba - dzięki za adres.

rrober pisze...

Z tego co pamiętam to był też zakaz łączenia herbów prywatnych z herbem zakonu - z tym, że mógł on nie dotyczyć wysokich dostojników zakonu - czego ślady zdaje się można spotkać na nagrobkach i freskach.