poniedziałek, 14 listopada 2011

Fińskie VIPy/ Finnish VIPs/ Финские VIP-персоны

Skończyłem ważniaków z pierwszego regimentu armii fińskiej z 1809. To radocha, bo zrobiłem ich ze zwykłych szeregowców stojących sobie na baczność.Szczególnie urokliwy jest saper. Znalezienie wzoru tego wojaka to było dopiero śledztwo:).
Teraz już gotowy jest w całości pierwszy regiment: Björneborgs. Na potrzeby tworzonej armii potrzeba sporo wojska. Jeden regiment pieszy składać się będzie z 26 wojaków, a będzie ich siedem. Kawaleryjski z 15. Robota posuwa się do przodu i to dość szybko...

7 komentarzy:

Kadrinazi pisze...

I gdzie w końcu znalazłem informacje o saperze?

Kadrinazi pisze...

Miało być 'znalazłeś' :)

Fromhold pisze...

Ekhem, z tym że czapka sapera była trochę inna ;-)Podobna nieco do bermyc grenadierów austriackich. Jest to wysoka z przodu czapka, z niższym denkiem.Przód czapki tworzyła futrzana, wysoka,taka jakby ścianka. Na niej była umieszczona dekoracyjna blacha z oznaką formacji lub emblematy władcy.Bermyce z założenia były wysokie. Miały optycznie powiększać wzrost grenadiera(saperzy należeli do kompanii grenadierskich/wyborczych).
Kita z piór (kapłonich jak sądzę) była umieszczona z boku po lewej stronie.

Pryzmek pisze...

No proszę. Mojego zrobiłem według ilustracji Knoetela.

Pryzmek pisze...

Natomiast nie mam pojęcia jak zakończyć drzewce od sztandaru...

Fromhold pisze...

"... Mojego zrobiłem według ilustracji Knoetela..."
Ja swój opis wziąłem z tej samej ilustracji;-)
Tym bardziej jestem zaskoczony Twoją interpretacją, bo na jego rysunku bermyca wygląda zupełnie inaczej.
Tu jeszcze nieco linków :
saper
http://digitalgallery.nypl.org/nypldigital/dgkeysearchdetail.cfm?trg=1&strucID=246809&imageID=419308&total=42&num=20&parent_id=245318&word=&s=&notword=&d=&c=&f=&k=0&sScope=&sLevel=&sLabel=&lword=&lfield=&imgs=20&pos=39&snum=&e=w


http://members.fortunecity.com/stalinmao/Napoleon/Prussia/Armee/Sweden.html


Kształt bermyc grenadierskich , choć na pewno były różnice w ozdobach. Nie wszystkie rysunki, także te Knotela są poprawne.

http://www.napoleon-online.de/Garde1810_Schiavonetti2.jpg

http://www.napoleon-online.de/Grenadiere1810_Schiavonetti1.jpg

Pryzmek pisze...

Rzeczywiście na ilustracji z NYPL wygląda inaczej, tyle że to już po wojnie z Rosją i utracie Finlandii. Dla Fina, walczącego z Moskalami, pozostanę przy tej nietypowej - fajnie wygląda:)