piątek, 28 października 2011

Regiment Småland/ Småland Cavalry Regiment/ Смоланда кавалерийский полк

Kolejni wojacy wpadli na biurko. Wpadli, bo to rajtarzy Gustawa Adolfa. Prowadzony przez pułkownika Otto Sack'a regiment Småland przygotowuje się do bitwy pod Lützen. Sam pułkownik ubrany na czarno. Na wojakach na razie tylko podstawowe kolory. Od jutra cieniowanie ...

5 komentarzy:

Fromhold pisze...

Otto Sack dowodził regimentem Sodermanland. Skąd u szwedzkich rajtarów tyle koletów w latach 30 tych? ;-) Nie było ich jeszcze na nie stać.;-)

Fromhold pisze...

I jeszcze jedna sprawa. Jeżeli miałaby to być rajtaria Gustawa Adolfa, to spora ich część winna mieć hełmy i kirysy.

Kadrinazi pisze...

Artur mnie ubiegł - rajtaria szwedzka pod Lutzen tak nie wyglądała. Król wymagał (i bardzo przestrzegał) by rajtaria krajowa miała napierśniki i napleczniki, jedynie z hełmów można było w pewnych warunkach zrezygnować. Kolety wciąż jeszcze należały do rzadkości.
A Smalandczykami dowodził Frederik Stenbock, nota bene ranny w bitwie pod Lutzen.

Fromhold pisze...

Innymi słowy, pewnych barier nie da się przeskoczyć bez trudu i znoju;-). Rajtaria krajowa WG dedykowana jest wojnie 1655-60.

Pryzmek pisze...

Ech - zatem pójdą do armii Karola. No i jak uważnie trza czytać książki, faktycznie Otto kłusuje na ilustracji opisanej jako Smaland, ale w szczegółowym opisie jest, że dowodził Sondermaland. Przy opisie gotowych się już poprawię ... :)