środa, 31 sierpnia 2011

Taboryci, orebici i pięć krucjat/ Taborites, orebites and five crusades

Oprócz powszechnie znanych taborytów z góry Tabor, Żiżka stworzył w innym "Nowym Jeruzalem" na górze Oreb, drugą armi. Obie były świetnie zorganizowane. Korzystając z osłony wozów bojowych Czesi razili wroga wszystkim co nadawało się do wystrzelenia. Pozbawione koni rycerstwo stawało się łatwym łupem dla uzbrojonych w co popadnie chłopów. A w użyciu były kosy i szczególnie upodobane przez husytów cepy bojowe. Kolejnym elementem działającym na korzyść Czechów była ich bezwzględność. Rycerze walczący w tamtych czasach przyzwyczajeni byli, że jeżeli nie dane im było zginąć w potyczce, trafiali do niewoli z której się wykupywali. Husyci nie brali jeńców, co deprymowało niemieckich rycerzy całkiem skutecznie. W sumie na Czechy wyruszyło pięć wypraw krzyżowych: 1420-21, 1421/22, 1425-26, 1427-30 i ostatnia 1431-33. Żadna nie przyniosła rezultatów. Dopiero szlachta czeska i mniej radykalne odłamy reformatorów pokonały fanatycznych taborytów pod Lipanami w 1434. Sama forteca na górze Tabor została zdobyta przez Jerzego z Podiebradu dopiero w 1452 roku. Pojednał się on z papieżem oraz z Habsburgami i został królem Czech w 1459 roku. Reformacja ucichła na jakiś czas ...

3 komentarze:

rrober pisze...

Mam uwagę odnośnie jednego ze sztandarów - gdzieś czytałem (ta pamięć!), iż drób przedstawiony na sztandarze (też nie pamiętam czy to kaczka, gęś, łabędź czy kura)był obraźliwym dla Husytów symbolem nadanym im przez Krzyżowców (stąd obecność tego symbolu na rycinach) - warto sprawdzić tę tezę.
Od bardzo dawna przymierzam się do zrobienia swoich Sierotek - ale to jeszcze, jeszcze...

rrober pisze...

PS.
Przypomniałem już sobie - tłumaczenie było takie, że gęś (ptak przedstawiony na sztandarze) to po czesku husa - i stąd pogardliwy symbol Husytów (a w szczególności w wersji gęsi pijącej z kielicha) był dla nich świętokradztwem. Pozdrawiam autora bloga Wielki Post.

Hobby World pisze...

Może was zainteresuje stronka firmy Milliput Polska. www.milliput.pl