czwartek, 11 sierpnia 2011

Chorąży Gustawa Adolfa/ Gustavus Adolphus ensign

Wymalowałem flagę królowi Gustawowi, po czym okazało się (po uważniejszym wczytaniu się w Brzezińskiego), że nie jest to sztandar królewski. Otóż według mojego autora, jest to barwa kompanii osobistych gwardzistów Gustawa Adolfa i przypisywanie jej królowi jest błędne. Mam nadzieję, że Kadrinazi albo Fromhold pomogą rozstrzygnąć tę kwestię ...

3 komentarze:

Kadrinazi pisze...

Szwedzi nie używali na polu bitwy czegoś takiego jak 'sztandar królewski', przecież to byłoby niemądre ściągać na króla ogień przeciwnika (to znaczy jeszcze większy ogień niż Gustaw II Adolf ściągał zazwyczaj). To co zrobiłeś to faktycznie sztandar drabantów, który Watts określił jako 'sztandar królewski' (Standard Royall) próbując angielskim czytelnikom swoich relacji przybliżyć o co mogło chodzić.

Fromhold pisze...

Dodam jeszcze że sztandar ten został utracony przez Szwedów pod Lutzen. W zbrojowni królewskiej przechowywany jest podobny sztandar z herbami królestwa szwedzkiego, nosi datę 16..6. Na podstawie śladu jaki pozostał po brakującej cyfrze mniemam że to data 1626.

Pryzmek pisze...

Wielkie dzięki za informacje ...