sobota, 22 stycznia 2011

Krzyżacy nad Jeziorem Pejpus

Krzyżacy po wchłonięciu resztek zakonu Kawalerów Mieczowych stanowili największą siłę krzyżowców w Livonii. Mistrzem krajowym był wtedy Dietrich von Gruuningen, ale często przebywał w Niemczech i zastępował go w czasie nieobecności Andreas von Felben - były Kawaler Mieczowy. Tak też było w czasie wyprawy. Mimo to Felben nie brał udziału w samej bitwie nad Jeziorem Pejpus (1242r.). Był przeciwny tej wyprawie i pozostał w Pskowie po zdobyciu miasta przez Krzyżaków. Uniknął w ten sposób srogiego lania jakie sprawił Niemcom Aleksandr Newski.

Choć akurat po dzisiejszym meczu najbardziej cieszy świadomość, że Duńczykom nie powiodło się w czasie wypraw :):):)

Poniżej mistrz krajowy Gruuningen, jego zastępca Felben oraz chorąży z proporcem mistrza i drugi ze sztandarem Krzyżaków Inflanckich - Dziewicą Maryją i św. Maurycym. Jest i hejnalista dla dodania splendoru.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Jeśli Andreas von Felben nie brał udziału w bitwie nad jeziorem Pejpus to kto był bezpośrednim dowódcą Zakonu Krzyżackiego w tejże bitwie?

Pryzmek pisze...

Wg rosyjskiego autora "Ледовое побоище" Felben tam był; wg Davida Nicolle "Lake Peipus" po zdobyciu Pskowa nie popierał dalszej kampanii i pozostał w mieście, choć po klęsce czuł się odpowiedzialny, zrezygnował ze swojej funkcji i wrócił do Holandii - ale w 1243 ponownie pojawia się jako dygnitarz zakonu. Trzeba by pokopać w bibliotekach, żeby zbliżyć się do prawdy ...

Anonimowy pisze...

Zatem trzeba będzie. Dziękuję za odpowiedź.